Włodawa w remizie i na lekcjach
Liceum nr II i Zespół Szkół we Włodawie to etatowi laureaci konkursów "Ożywić pola". Pod opieką wicedyrektor Anny Jańczak uczniowie wymyślają ciągle nowe sposoby działania, także obecnie, w "Roku sarny". Dziennikarze "Łowca Polskiego" odwiedzili włodawską placówkę przy okazji Święta Edukacji Narodowej.

czytaj dalej


 

Banica i Gaboltovo
Tak, jak zapowiadaliśmy w numerze październikowym, "Rok sarny" ma prawdziwie europejski charakter. Myśliwi z WKŁ "Jeleń" z Krynicy-Zdroju mocno rozwijają działania na południowej granicy Polski. Jeszcze we wrześniu szkoła w Banicy odbyła pierwszą lekcję przyrody w terenie w ramach naszej akcji. Zwłaszcza chłopcy łyknęli bakcyla i sprawnie sami zamontowali lizawki i pokruszyli sól – jakby byli starymi nemrodami.

czytaj dalej


 

Stronie w europejskim lesie
Blisko 50 uczniów ze Stronia Śląskiego spotkało się w październiku z grupą uczniów z czeskiego Starego Mesta na przełęczy Płoszczyna na granicy z Czechami, gdzie w 2005 roku w ramach pierwszej edycji "Ożywić pola" dzieci ze Stronia posadziły "Las europejski".

czytaj dalej


 

Bażanty w Lądku
Koło Łowieckie "Darz Bór" z Lądka-Zdroju wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Trzebieszowicach wypuściło we wrześniu do łowiska 160 bażantów. Bażanty zakupione zostały za środki z Funduszu Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kłodzku.

czytaj dalej


 

„Ożywić pola” w Europie
Szkoły i myśliwi, którzy uczestniczą w naszej akcji, mają nowe pomysły na urozmaicenie, uatrakcyjnienie programu „Ożywić pola”. Niezależnie od siebie w dwóch miejscach w Polsce – w Stroniu Śląskim i w Krynicy-Zdroju – powstał pomysł, by włączyć do konkursu „Łowca” także szkoły z Czech i Słowacji.

czytaj dalej


 

Nagrody już w Bratkowicach
Nie tylko do Szkoły Podstawowej w Bratkowicach, która zajęła piąte miejsce w tzw. superlidze, ale do wszystkich zwycięzców i laureatów konkursu „Ożywić pola 2009–2010. Rok zająca” dotarły, bądź powinny już dotrzeć nagrody – zarówno dla najaktywniejszych w naszym programie uczniów, jak i dla samych szkół.

czytaj dalej


Antolka ocenia program
Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Antolce zajęła trzecie miejsce w konkursie „Roku zająca”. Małgorzata Borycka – szkolny koordynator programu – napisała dłuższy tekst, który z perspektywy uczestnika akcji przedstawia ocenę programu „Ożywić pola”. Zamieszczamy tą ciekawą wypowiedź.

czytaj dalej


 

Między zającem a sarną
W „Łowcu Polskim” trwają podsumowywanie „Roku zająca” i przygotowania do rozpoczęcia szóstej edycji naszego programu pod hasłem „Ożywić pola 2010–2011. Rok sarny”. Do szkół - zwycięzców piątej edycji wysyłane są nagrody, m.in. szkolny sztandar. A już od 1 września myśliwi powinni ruszyć do szkół i rozpocząć pierwsze działania w nowej akcji.

czytaj dalej


 

Doświadczenie „Bałtyku”
W ostatnich latach praca myśliwych z młodzieżą zatacza coraz szersze kręgi. Niewątpliwie wielka w tym zasługa akcji „Łowca Polskiego” – „Ożywić pola”. Rozmach tego przedsięwzięcia i zaangażowanie szkól napawa optymizmem. Nareszcie mamy ogólnopolską, skoordynowaną akcję kształtującą pozytywny wizerunek łowiectwa wśród młodzieży. Nie oznacza to, że nie są potrzebne inne formy współpracy, szczególnie jeśli są sprawdzone i skuteczne.

czytaj dalej


 

Wystawa w Szamotułach
W Szamotułach, w bibliotece przy ulicy Kopernika, myśliwi z KŁ „Szarak” z Popówka, przy współpracy z miejscowymi i okolicznymi szkołami, zorganizowali wystawę pod hasłem „Leśne spotkania”. Tytuł wystawy nawiązuje do akcji ekologiczno-edukacyjnej, realizowanej od kilku lat przez szkoły podstawowe w Chrustowie, Objezierzu, Sycynie, Zespół Szkół Specjalnych w Szamotułach oraz Koło Łowieckie nr 52 „Szarak” z Popówka.

czytaj dalej 

Rzeszowskie wiedzie prym
Od początku akcji „Ożywic pola” podkreślamy rolę okręgów PZŁ w promowaniu tego programu i zachęcaniu myśliwych do włączania się do konkursu. Przez pięć edycji prymusem w tej dziedzinie jest Rzeszów – gdzie widać zaangażowanie łowczych oraz okręgowej komisji promocji łowiectwa, a także siłę podkarpackiej tradycji społecznego działania.

czytaj dalej


 

Mikroskopy od Delta Optical
Uczestnicy Wielkiego Finału „Roku zająca” w Warszawie mogli to usłyszeć na własne uszy, a teraz „Łowiec Polski” ogłasza już oficjalnie, że jeden ze sponsorów nagród dla myśliwych w konkursie „Ożywić pola 2009–2010”, firma Delta Optical, ufundowała dwie dodatkowe nagrody specjalne dla szkół – uczestników piątej edycji naszej akcji.

czytaj dalej


 

Wrocław dziękuje najlepszym
Władze okręgu wrocławskiego PZŁ i myśliwi wspierający swoje szkoły w akcji „Ożywić pola” postanowili w sposób szczególny uhonorować nauczycieli z Pogalewa Wielkiego i Krzydliny Wielkiej za znakomite wyniki, jakie osiągnęli oni w „Roku zająca”.

czytaj dalej


 

Nagrody „Roku zająca”
Finał piątej, jubileuszowej edycji programu „Ożywić pola” zgromadził prawie dwa razy więcej uczestników niż zakładano. Na 35 szkół finalistów i myśliwych koordynatorów posypał się prawdziwy deszcz nagród. Wyróżniliśmy także – po raz pierwszy w historii akcji „Łowca” – łowczych okręgowych z Rzeszowa, Poznania, Wrocławia i Piotrkowa Trybunalskiego.

czytaj dalej


KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Zobacz listę zwycięzców


 

Sielec „Z przyrodą na ty”
W Szkole Podstawowej w Sielcu corocznie obchodzi się uroczyście Dni Ziemi. W tym roku uroczystości z tej okazji były elementem realizacji ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej pod hasłem „Ożywić pola”.

czytaj dalej


 

„Szarak”, Wierzchowo i Bukowo
Koło Łowieckie „Szarak” z Człuchowa opiekuje się w tegorocznej edycji naszej akcji dwiema grupami uczniów z dwóch placówek szkolnych, ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowie oraz z klas w Bukowie. Koordynatorami akcji są Andrzej Bachan (KŁ „Szarak”) oraz Magdalena Chuć (nauczycielka).

czytaj dalej


 

Kalisz Pomorski i indiańska przestroga
Wszystko zaczęło się na jednym z posiedzeń Zarządu KŁ „Potok” z Cybowa. Koło od wielu lat prenumeruje „Łowca Polskiego”, dlatego może śledzić akcję „Ożywić pola”. Wniosek, by przystąpić do akcji „Łowca”, złożył sekretarz koła Bogusław Magac. Pomysł spodobał się wszystkim, w związku z czym zarząd podjął decyzję o nawiązaniu kontaktu ze Szkołą Podstawową w Kaliszu Pomorskim.

czytaj dalej


 

Komorzno w programie
Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Komorznie w ramach ogólnopolskiego programu edukacji ekologicznej „Ożywić pola. Rok zająca” 21 kwietnia 2010 r. wyruszyli wraz z opiekunami na pobocza pól, aby założyć remizy dla drobnej zwierzyny. Pracy mieli wiele, gdyż musieli posadzić kilka tysięcy sadzonek drzew i krzewów pozyskanych w darze od Nadleśnictwa Namysłów oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach.

czytaj dalej


 

Ekozając z Będkowa
Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Będkowie do ogólnopolskiego programu ekologicznego „Ożywić pola” przystąpił po raz pierwszy. Koordynatorem projektu jest Justyna Jędrzejczyk, a opiekę łowiecką sprawują KŁ „Gospodarz” i myśliwi: Józef Lipiński, Leon Fortak i Tomasz Śniegula.

czytaj dalej


 

Zając Maciuś zaprasza
Od kilku tygodni uczestnicy naszej akcji – a także inni uczniowie
– mogą ściągnąć na swoje telefony komórkowe
BEZPŁATNĄ grę zręcznościowo-edukacyjną,
której bohaterem jest zając.
To zabawa i nauka równocześnie,
a – co ważne – gra powstała w ramach programu
„Ożywić pola” pasuje do ponad 95 proc.
używanych dziś telefonów.

czytaj dalej


 

Koszulki i czapeczki już w szkołach - galeria zdjęć
Do szkół, które najszybciej zgłosiły swój udział w akcji "Ożywić pola. Rok zająca" docierają już koszulki i czapeczki z logo akcji. Zapraszamy do nadsyłania zdjęć na nasz adres e-mail.

czytaj dalej


 

Sprawozdanie z finału międzyszkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej pn. „Zając i inni mieszkańcy pól i lasów”.
W dniu 14 kwietnia w Zespole Szkół im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Szelejewie odbył się finał konkursu wiedzy przyrodniczej pod nazwą „Zając i inni mieszkańcy pól i lasów”.

czytaj dalej


W okręgach siła
W piątym roku realizacji akcji „Ożywić pola” nie ma już wątpliwości, że są w Polsce okręgi i województwa, takie jak np. podkarpackie – mocno zaangażowane w akcję „Łowca Polskiego” i takie, które nie dostrzegły jeszcze do końca wartości tego programu zarówno dla ochrony przyrody, jak i dla promocji łowiectwa wśród młodzieży.

czytaj dalej


 

Aktywne Lubsko
Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku jest pierwszą szkołą w powiecie, która bierze udział w akcji „Ożywić pola”. Start w „Roku zająca” to efekt ścisłej współpracy szkoły z KŁ „ Ryś” z Lubska. Już we wrześniu 2009 roku odbyły się pierwsze spotkania w szkole z myśliwym i zarazem prezesem koła Markiem Buszem, który przybliżył młodzieży temat akcji „Ożywić pola”.

czytaj dalej


 

Konkursy w Szelejewie
W Zespole Szkół im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Szelejewie 31 marca odbyło się kolejne spotkanie z Marianem Piasnym, myśliwym z KŁ nr 19 „Jeleń” z Piasków. W pogadance na temat zająca szaraka brali udział uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum wraz z nauczycielami Bogumiłą Matczak i Pawłem Furmaniakiem.

czytaj dalej


 

Bażanty w Leszczynie
W piątym roku działań na rzecz ekologii i popularyzacji łowiectwa na ziemi płockiej dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim, wraz z panią dyrektor Joanną Bojanowską i koordynator programu Iwoną Grabowską, prowadzą swoje działania na terenie aż dziewięciu gmin: Bielska, Rościszewa, Zawidza, Sierpca, Drobina, Gozdowa, Brudzenia Dużego, Słupna i Bodzanowa. Szkołę wspomagają aż trzy koła łowieckie: WKŁ nr 328 „Trop” z Warszawy, KŁ „Kniaź” i KŁ im. św. Huberta z Płocka.

czytaj dalej


 

Zajączki dla „Łowca”
Z okazji świąt Wielkiej Nocy – jako redakcja „Łowca Polskiego” – otrzymaliśmy również życzenia od kilkunastu szkół biorących udział w programie „Ożywić pola 2009–2010. Rok zająca”. Wszystkim pięknie dziękujemy!

czytaj dalej


 

Wiosna w Krzydlinie i Pogalewie
19 marca br. 20-osobowa grupa dzieci ze szkół w Krzydlinie Wielkiej i Pogalewie Wielkim zwiedziła Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu położony na terenie Gminy Zawonia w miejscowości Złotówek.

czytaj dalej


 

Wiosna ożywia pola
Po nietypowo długiej zimie czas, aby zintensyfikować działania w ramach akcji „Ożywić pola”. Nadal czekamy na zgłoszenia kolejnych szkół do programu. Pora też już na pierwsze działania w terenie – początek działań pielęgnacyjnych w remizach oraz nowe nasadzenia.

czytaj dalej


 

W Mycielewie „robią“ zające
Tradycją stał się udział Zespołu Szkół w Mycielewie w programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”. W piątej edycji pod hasłem „Rok zająca” uczniowie z Mycielewa zainaugurowali akcję konkursem na najciekawszy model zająca.

czytaj dalej


List z Korczyna
Otrzymaliśmy ciekawy list podpisany przez uczniów z koła ekologicznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Korczynie.

czytaj dalej


 

Wierzby na Rok Chopina
Dobra – tak przynajmniej myślimy w redakcji „Łowca” – wiadomość dla wszystkich uczestników naszej akcji „Ożywić pola. Rok zająca”. Postanowiliśmy podsunąć Wam – drodzy myśliwi, nauczyciele i uczniowie – pomysł, by do tegorocznego programu dorzucić, tam gdzie to będzie możliwe, także zadanie sadzenia wierzb wzdłuż polnych dróg.

czytaj dalej


 

Dzień św. Huberta w Krzydlinie
Nagradzana już w „Ożywić pola” w poprzednich latach Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej także w obecnej edycji programu organizuje ciekawe wydarzenia. W grudniu ub.r. odbyły się tam V Szkolne Uroczystości Hubertowskie, praktycznie w całości związane z „Rokiem zająca”. W części artystycznej uczniowie przedstawili bogaty w humorystyczne skecze i wiersze program poświęcony mieszkańcom pól i lasów.

czytaj dalej


 

Myśliwi i leśnicy w szkole
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Lądku-Zdroju od 7 lat uczestniczą w akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. Jesienią zbierają kasztany, żołędzie i buczynę, a zimą wspólnie z leśnikami i myśliwymi napełniają paśniki sianem, wykładają lizawki i wysypują zebrane wcześniej owoce.

czytaj dalej


 

Zespół Szkół w Mycielewie – o zającach wiemy już wszystko
Tradycją stał się udział naszej szkoły w programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola“. Ruszyła piąta edycja akcji pod hasłem „Rok zająca“, więc uczniowie wraz z opiekunkami (A. Pyszczyńską, M. Borzych) postanowili zainaugurować jubileuszową akcję konkursem na najciekawszy model zająca.

czytaj dalej


 

Rok zająca ma logo
Obecna edycja naszej akcji „Ożywić pola” wzbogacana jest o kolejne elementy. Z satysfakcją informujemy Czytelników, a przede wszystkim uczestników „Roku zająca”, że nasz program w tegorocznej odsłonie ma swoje logo, a nawet dwie jego wersje.

czytaj dalej


 

Leśne opowieści w Szelejewie
Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 19 „Jeleń” z Piasków rozpoczęli cykl spotkań pod nazwą „Leśne opowieści” z młodzieżą z Zespołu Szkół im. B.E. Bojanowskiego w Szelejewie od pogadanki pod hasłem: „Prawda i mity dotyczące łowiectwa”.

czytaj dalej


 

„Leśnik” i jego szkoły 
Już prawie od 8 lat KŁ „Leśnik” z Krakowa intensywnie współpracuje ze WSZYSTKIMI szkołami, znajdującymi się na terenie dzierżawionego przez koło łowiska.

czytaj dalej


 

Wsiedlenie kuropatw w Kole Łowieckim „Wilk – Husów” 
Kuropatwy dla Koła łowieckiego „Wilk - Husów” odebrał łowczy Mieczysław Mucha z Ośrodka Hodowli Zwierząt PZŁ w Nowym Przybyszewie (mazowieckie) 09.10.2009 roku. Zostały one wsiedlone 10 października w kilku miejscach na terenie łowiska.

czytaj dalej


 

Deszcz nagród na „Rok zająca”
Mamy już podpisane porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do uczestników akcji „Ożywić pola” popłynie dzięki temu w tym roku prawdziwa rzeka ciekawych i pouczających publikacji, filmów i nagród.

czytaj dalej


 

Zając w tradycji i sztuce
Symbol piątej edycji programu „Ożywić pola” – zając – towarzyszy człowiekowi od początków ludzkości. Na lekcjach polskiego czy historii warto zapoznać się bliżej z jego obecnością w naszej literaturze, sztuce, a nawet w potocznych żartach czy przysłowiach.

czytaj dalej


 

ABC zająca
Nasze szaraki mogą żyć w wielu ekosystemach, ale najlepiej czują się w środowisku polnym. Byłoby im tam lepiej, gdyby znajdowały na polach więcej remiz, które są miejscem schronienia przed drapieżnikami i złą pogodą oraz wspaniałą „stołówką” przez wszystkie pory roku.

czytaj dalej


Zgłoszenia i plany na 2010 r.
Grudzień to dla akcji „Ożywić pola” czas pierwszych podsumowań i przygotowywania planów działania na wiosnę 2010 roku. Mamy już wiele zgłoszeń ze szkół w całym kraju, ale czekamy na kolejnych chętnych do udziału w programie „Ożywić pola. Rok zająca”.

czytaj dalej


 

Rok zająca rozpoczęty
Konferencja w Husowie
Mochnaczka zaczyna „Rok zająca”
Zające z Szelejewa

czytaj dalej


 

Niech szkoły nas lubią
Działajmy tak, aby także młodzież i nauczyciele dowiedzieli się czegoś więcej o łowiectwie niż tylko tego, że chodzimy w kapeluszach i strzelamy do zwierząt. Uczestnicząc w akcji „Ożywić pola” mamy szansę zrobienia czegoś pożytecznego dla przyrody i dobrego dla łowiectwal.

czytaj dalej


 

PZŁ wspiera akcję Łowca
Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wysoko ocenił publikacje w ramach akcji "Ożywić pola" i zachęca do rozwijania naszych działań. Nauczyciele i myśliwi cieszą się, że piąta edycja naszej akcji ma w herbie zająca. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele dzieci zobaczy je po raz pierwszy na żywo i zdobędzie wiedzę o problemach, z jakimi boryka się ten sympatyczny mieszkaniec naszych pól.

czytaj dalej


 

Rok zająca - zapraszamy!
"Ożywić pola" - program "Łowca Polskiego", myśliwych, nauczycieli i uczniów - rusza po raz piąty. I od razu mamy dla wszystkich dobrą wiadomość! Narodowy Fundusz Ochrony Środowis ka i Gospodarki Wodnej już zakwalifikował naszą akcję do dofinansowania. Ruszamy zatem pełną parą od września!

czytaj dalej


 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009