Jubileusz potrwa dłużej

Mamy dla szkół i kół łowieckich zaangażowanych w program „Ożywić pola” ważną wiadomość. Przenosimy finał X edycji na jesień 2017 roku. Innymi słowy – także we wrześniu będzie można realizować jeszcze działania w ramach tego programu.

Tysiące uczniów i setki myśliwych z wielu szkół w Polsce prowadzą obserwacje w terenie, pielęgnują założone remizy i zdobywają nową wiedzę przyrodniczą. „Rok gęgawy” trwa w najlepsze, ale od kilku tygodni „Łowiec Polski”, jako organizator programu „Ożywić pola”, zasypywany jest pytaniami, kiedy ostatecznie kończymy X jubileuszową edycję.

Sami zastanawialiśmy się nad tą decyzją. Początkowo zakładaliśmy, że „Rok gęgawy” wypełni po prostu kalendarz jednego roku szkolnego i w czerwcu spotkamy się na Wielkim Finale w Warszawie. Liczyliśmy, że naszą akcję wesprą finansowo instytucje zajmujące się przyznawaniem dotacji na przedsięwzięcia ekologiczne i wykorzystamy te fundusze na pomoce dydaktyczne dla młodzieży i na nagrody dla najaktywniejszych w naszym programie.

Niestety, pieniędzy z dotacji publicznych nie będzie, ale pozostają oczywiście firmy wspierające edukację ekologiczno-łowiecką i Zarząd Główny PZŁ, od lat najważniejszy sponsor naszego konkursu. Nagrody dla najlepszych będą i damy radę zorganizować uroczyste podsumowanie „Roku gęgawy”. Potrzebujemy jednak nieco czasu, by zorganizować wszystko jak należy.

„Rok gęgawy” trwa w najlepsze! Tysiące uczniów i setki myśliwych z wielu szkół w Polsce prowadzą obserwacje w terenie, pielęgnują założone remizy i zdobywają nową wiedzę przyrodniczą

Z drugiej strony, od pewnego czasu wiele szkół i wielu myśliwych sygnalizowało nam, że przydałoby się im jeszcze kilka dodatkowych tygodni, żeby zrealizować wszystkie plany związane z akcją. Także ze struktur PZŁ płynęły sugestie, żeby okres działania w X edycji nieco wydłużyć.

Komitet koordynujący ustalił, że myśliwi, nauczyciele i uczniowie będą mogli prowadzić działania w X edycji programu „Ożywić pola” jeszcze przez pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego, czyli we wrześniu i na początku października. W drugiej połowie października wybierzemy najlepsze sprawozdania, a finał zorganizujemy na przełomie października i listopada.

Na razie chcemy poinformować, że z wielu miejsc w kraju przychodzą do redakcji cząstkowe sprawozdania. Zachęcamy do dalszych działań, a myśliwych, którzy zastanawiają się, czy można jeszcze przyłączyć się do X edycji i zgłosić jakąś szkołę do naszego konkursu, informujemy, że można i warto wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ozywicpola.pl i w „Roku gęgawy” zrobić coś dobrego dla polskiej przyrody i dla naszej młodzieży.

Mirosław Głogowski
ogólnopolski koordynator programu „Ożywić pola”

maj 2017

 
v