Kalisz Pomorski i indiańska przestroga

Wszystko zaczęło się na jednym z posiedzeń Zarządu KŁ „Potok” z Cybowa. Koło od wielu lat prenumeruje „Łowca Polskiego”, dlatego może śledzić akcję „Ożywić pola”. Wniosek, by przystąpić do akcji „Łowca”, złożył sekretarz koła Bogusław Magac. Pomysł spodobał się wszystkim, w związku z czym zarząd podjął decyzję o nawiązaniu kontaktu ze Szkołą Podstawową w Kaliszu Pomorskim.

Grupa starsza – harcerze z drużyny „Przyjaciele”. Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji dokarmiania zwierzyny połączonej z kuligiem

Także w szkole decyzja o przystąpieniu do akcji zapadła niemal natychmiast. Od razu zgłosiło się czterdziestu chętnych uczniów, aby wziąć udział w programie „Ożywić pola”. Udział w realizacji pomysłu zaoferowały nauczycielki Katarzyna Magac i Urszula Jarzyńska, a koordynatorem z ramienia nadleśnictwa został mgr inż. Roman Wojtowicz.

Do akcji „Ożywić pola” przystąpiły dwie grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim. Pierwszą tworzą harcerze z drużyny „Przyjaciele”, a drugą dzieci z klasy IIa.

Dzieci młodsze z klasy drugiej. Pani Kasia ze swoimi wychowankami przed wyjściem na wycieczkę „ Zając i jego naturalne środowisko”

17 kwietnia na terenie remizy wysadzono około 700 sadzonek drzew i krzewów, w większości owocodajnych. W akcji wzięło udział 27 dzieci z obu grup, kilkoro rodziców, obie opiekunki – Katarzyna Magac i Urszula Jarzyńska oraz Bogdan Magac. Remiza została już ogrodzona, co zrobili w jedno popołudnie myśliwi z KŁ „Potok”.

Ciekawostką niech będzie fakt, że swoistym mottem młodzieży z Kalisza przy realizacji zadań „Roku zająca” stała się przestroga, którą wygłosił w 1855 roku wódz indiański z Seattle do ówczesnego prezydenta USA, mówiąc: „Uczcie wasze dzieci, czego my uczymy nasze: Ziemia jest naszą matką, los Ziemi jest losem jej synów. Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi. Wszystko jest ze sobą złączone, jak krew, co wiąże jedną rodzinę. Co się przydarzy Ziemi, przydarzy się i synom tej Ziemi”.

Bartosz Głębocki

 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009