Ekozając z Będkowa

Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Będkowie do ogólnopolskiego programu ekologicznego „Ożywić pola” przystąpił po raz pierwszy. Koordynatorem projektu jest Justyna Jędrzejczyk, a opiekę łowiecką sprawują KŁ „Gospodarz” i myśliwi: Józef Lipiński, Leon Fortak i Tomasz Śniegula. „Rok zająca” uczniowie gimnazjum zainaugurowali wykonaniem makiety ekologicznego mieszkańca naszych pól i lasów. Największy wkład pracy miały Justyna Waszczykowska i Justyna Walasik. Półmetrowy zając został wykonany z siana, trzciny i różnych rodzajów traw.

W ramach „Roku zająca” uczniowie należący do klubu przyrodnika „Wiewiórczaki” zrealizowali wiele projektów: zimą wykonali karmniki, dokarmiali ptaki i ssaki. Podczas ferii zorganizowali spotkanie z myśliwymi, była też wycieczka w tereny będące naturalnym środowiskiem zajęcy. Uczniowie z Koła Fotograficznego, którego opiekunką jest Agata Karlińska, fotografowali zające podchodzące do siedlisk ludzkich w poszukiwaniu pokarmów.

W szkole zorganizowano wiele konkursów, których tematem był zając. 26 uczniów z klas I–III gimnazjum oraz 51 uczniów z klas IV–VI szkoły podstawowej zmagało się z 24 pytaniami w konkursie wiedzy na temat zająca. W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zdobyła Justyna Waszczykowska, II miejsce ex aequo:Magdalena Balcerek i Artur Karliński. III miejsce przypadło Przemysławowi Garnysowi. W kategorii klas szkoły podstawowej I miejsce zdobyła Eliza Śniegula, II miejsce Rafał Badowski, III miejsce ex aequo: Martyna Pacześ, Marzena Kaźmierczak i Bartłomiej Heleniak.

Do konkursu literackiego pod nazwą „Opiewaj zająca” przystąpiło 12 uczniów z klas I–III Publicznego Gimnazjum w Będkowie. Celem konkursu było napisanie wiersza, którego centralną postacią jest zając. Jury najbardziej spodobał się wiersz Marcina Lenarczyka, który zdobył I miejsce. II miejsce przypadło Bartłomiejowi Nadajowi, III miejsce zajęła Jagoda Pilarska.

I miejsce – Marcin Lenarczyk, klasa II b
„Zajączek”

Biegał zając po łące,
Wąchał kwiaty pachnące.
Kicał przez trzy dni.
Serio! Mówił mi.
Biegał jak szalony,
Bardzo szukał żony.
Znalazł koleżankę,
Kupił jej skakankę.
On dał jej buraczka,
Ona mu buziaczka.
Trzy lata skakali,
W końcu się pobrali.
Historia ciekawa
Należą się brawa!

(bz)

 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009