Aktywne Lubsko

Niepubliczne Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku jest pierwszą szkołą w powiecie, która bierze udział w akcji „Ożywić pola”. Start w „Roku zająca” to efekt ścisłej współpracy szkoły z KŁ „ Ryś” z Lubska. Już we wrześniu 2009 roku odbyły się pierwsze spotkania w szkole z myśliwym i zarazem prezesem koła Markiem Buszem, który przybliżył młodzieży temat akcji „Ożywić pola”.

Następnie, przez dwie soboty listopada uczniowie wraz z opiekunkami Lilią Busz i Izabelą Pasicką wyjeżdżali za miasto, na miejsce, gdzie znajduje się śródleśna remiza. Młodzież sadziła nowe drzewka i krzewy, wyrywane były suche trawy wokół zasadzonych wcześniej roślin. Chłopcy mieli też inne zadanie – rozebranie ogrodzenia z siatki.

Spotkania odbywały się nieopodal miejscowości Gareja, niedaleko leśniczówki, przy której myśliwi wybudowali wiatę myśliwską – tzw. Gajówkę. Po wyczerpującej pracy – posadzono około 300 drzewek – wszyscy razem spotkali się przy ognisku. Marek Busz opowiadał o „Roku zająca” oraz celach akcji „Ożywić pola”. Mówił o zwierzętach łownych, w jakim czasie można na nie polować, o zwyczajach myśliwskich, o historii łowiectwa. Odbył się też minikonkurs dotyczący wiedzy o mieszkańcach lasu – zwyciężyła Dagmara Cierpica, uczennica klasy 1a.

Także na wiosnę 2010 roku zaplanowano w Lubsku kolejne działania w ramach akcji „Ożywić pola”. Na spotkaniach z gimnazjalistami myśliwi z koła „Ryś” wykorzystują przy tej okazji m.in. materiały edukacyjne przygotowane przez Zachodni Poradnik Łowiecki pod tytułem „Myśliwi Dzieciom”.

(bg)

 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009