Konkursy w Szelejewie

W Zespole Szkół im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Szelejewie 31 marca odbyło się kolejne spotkanie z Marianem Piasnym, myśliwym z KŁ nr 19 „Jeleń” z Piasków. W pogadance na temat zająca szaraka brali udział uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum wraz z nauczycielami Bogumiłą Matczak i Pawłem Furmaniakiem.

Marian Piasny podzielił się z uczniami informacjami o życiu szaraków oraz zapoznał ich z terminologią z gwary myśliwskiej. Uczniowie dowiedzieli się także, jak zające, które wypuszczali jesienią do łowiska, przetrwały wyjątkowo długą i śnieżną zimę. Okazało się, że już zaobserwowano pierwsze marczaki – czyli młode zajączki, które urodziły się w marcowych wykotach.

W ramach akcji „Ożywić pola. Rok zająca” w szkole zorganizowano konkurs plastyczny pod nazwą „Polubić zająca” dla maluchów z klas 0–III oraz dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej. Przeprowadzono także konkurs dla uczniów szkoły podstawowej na najpiękniejszy wiersz o zajączku. Gimnazjaliści natomiast mieli okazję wykazać się umiejętnościami informatycznymi. Dla nich zorganizowano konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą życia zająca szaraka w środowisku. W połowie kwietnia odbył się także międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczej pod nazwą „Zając i inni mieszkańcy pól i lasów” dla uczniów klas szóstych ze szkół podstawowych w Szelejewie, Piaskach Wielkopolskich oraz Pogorzeli.

(pb)

 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009