Bażanty w Leszczynie

W piątym roku działań na rzecz ekologii i popularyzacji łowiectwa na ziemi płockiej dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim, wraz z panią dyrektor Joanną Bojanowską i koordynator programu Iwoną Grabowską, prowadzą swoje działania na terenie aż dziewięciu gmin: Bielska, Rościszewa, Zawidza, Sierpca, Drobina, Gozdowa, Brudzenia Dużego, Słupna i Bodzanowa. Szkołę wspomagają aż trzy koła łowieckie: WKŁ nr 328 „Trop” z Warszawy, KŁ „Kniaź” i KŁ im. św. Huberta z Płocka.

27 marca myśliwi wraz z nauczycielami i dziećmi wsiedlili 50 kur bażantów na terenie obwodu łowieckiego nr 137 (Nadleśnictwo Płock). Dzieci z zainteresowaniem oglądały wypuszczane na wolność kuraki, entuzjastycznie odliczały kolejne ptaki zasilające łowisko, uzupełniały podsypy, wywieszały plakaty na temat zapobiegania wypalaniu traw i zadawały mnóstwo pytań dotyczących introdukcji i biologii bażantów.

Pracę bacznie obserwowali przedstawiciele Telewizji Polskiej, którzy przygotowali interesujący reportaż na temat lokalnych działań w akcji „Ożywić pola” wyemitowany w niedzielnym programie TVP2.

Po ognisku i gorącym posiłku dzieci wysłuchały wykładu z zakresu kynologii, przeprowadzonego przez Tadeusza Wójcika, członka WKŁ nr 328 „Trop”. Kolejną niespodzianką dla młodzieży szkolnej był pokaz psów ras myśliwskich: wyżła weimarskiego i terierów walijskich.

Myśliwi zabrali też dzieci do Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Sadłowie koło Rypina. W ośrodku dzieci przyjął Adam Kumorowski, wybitny hodowca zajęcy, kuropatw i bażantów, który przekazał cenne informacje na temat sztucznej hodowli gatunków łownych. Była okazja, by zapoznać się z problemami i rozwiązaniami sztucznych hodowli i adaptacji zwierząt do życia w środowisku naturalnym.

(pg)

 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009