Wiosna ożywia pola

Po nietypowo długiej zimie czas, aby zintensyfikować działania w ramach akcji „Ożywić pola”. Nadal czekamy na zgłoszenia kolejnych szkół do programu. Pora też już na pierwsze działania w terenie – początek działań pielęgnacyjnych w remizach oraz nowe nasadzenia.

Pierwsze sto szkół, które zgłosiły się do programu „Ożywić pola 2009–2010. Rok zająca”, już od końca marca powinno mieć dodatkową motywację do działania w ramach naszej akcji – są już w tych szkołach koszulki i czapeczki z logo zająca narysowanym przez Edwarda Lutczyna. Liczymy, że tak jak w „Roku cietrzewia” wiosną będziemy otrzymywać relacje z Waszych imprez, gdzie na zdjęciach młodzież (dumnie) będzie nosić „zającowe” t-shirty.

Książki i gra na komórkę
Już w kwietniu zaczną także docierać do szkół – tym razem już wszystkich, które zdążyły się do nas do marca zgłosić – pierwsze publikacje wydawane w ramach realizowanych przez nas programów edukacyjnych, m.in. poradniki plakatowe i puzzle oraz malowanki dla dzieci.

Poza książkami dla uczniów na naszej stronie www.ozywicpola.pl pojawi się gra do ściągnięcia na większość telefonów komórkowych. Wspomniana gra, o charakterze tzw. platformówki (5 poziomów w różnych otoczeniach), pokazuje zająca w codziennych sytuacjach życiowych i ma na celu poznanie aspektów funkcjonowania zająca w przyrodzie. Główny bohater – zając, porusza się skokami (co umożliwia także przechodzenie na wyższe etapy gry). Musi unikać przeciwników – np. przeskakując jeżdżące ciągniki, a przed jastrzębiem chowając się w kotlinie (tylko uszy wystają). Punkty przyznawane są za zebranie marchewek i dojście do końca każdej planszy w jak najkrótszym czasie. Zwiedzając kolejne poziomy, mamy okazję zapoznać się z ciekawymi informacjami o życiu zająca prezentowanymi na specjalnych tabliczkach.

Mamy nadzieję, że ta edukacyjna, a zarazem jakże nowoczesna forma przekazu spodoba się uczestnikom naszego programu. Zapraszamy do rejestracji na stronie www.ozywicpola.pl aby otrzymać bezpłatną kopię gry na swoją komórkę.

Czekamy na nowe zgłoszenia
W tym miejscu konieczna wydaje się dodatkowa informacja. NADAL MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO NASZEGO PROGRAMU! Szkoły i koła łowieckie, które zrobiły to na przełomie marca i kwietnia, czy zrobią to do 15 kwietnia, także mogą liczyć na otrzymanie wielu naszych publikacji – nie tylko tych „wyprodukowanych” w ramach „Ożywić pola”, ale też z innych programów edukacyjno-ekologicznych, które realizujemy (np. pod hasłem „Zwierzęta chronione”).

Jako koordynator akcji spotykam się z pytaniami i wątpliwościami szkół, czy warto się jeszcze teraz oficjalnie zgłaszać (przypominamy – formularz zgłoszeniowy jest do wypełnienia na stronie www.ozywicpola.pl), skoro zostało już niewiele czasu do podsumowania konkursu (finał piątej edycji odbędzie się w pierwszej połowie czerwca). Po pierwsze więc – WARTO! Po drugie – z rozmów z wieloma myśliwymi wynika, że „ich” szkoły zgłaszają się dopiero teraz, ale wiele działań proekologicznych było już realizowanych np. jesienią. Nie ma żadnego powodu, aby także o tych działaniach, które miały miejsce wcześniej (byle w obecnym roku szkolnym) nie napisać w sprawozdaniu końcowym z akcji. Będziemy te informacje brać pod uwagę.

Pora na remizy
Po trzecie wreszcie – właśnie kwiecień i maj to znakomity czas na intensyfikację działań w ramach naszej akcji. Długa zima, która trwała prawie do końca marca, sprawiła w tym roku, że i prace pielęgnacyjne w istniejących remizach, i nowe nasadzenia, i wycieczki przyrodniczo-edukacyjne w naturalny sposób będą skoncentrowane w tym czasie. Każda zatem ze szkół, nawet te tzw. spóźnialskie, które zgłoszą się do programu „Ożywić pola” dopiero teraz, ma szanse na zajęcie dobrego miejsca w konkursie – jeśli tylko intensywnie zabiorą się do pracy i wypełniania zadań programu.

Koledzy myśliwi – koordynatorzy ze strony kół łowieckich, mogą w tym wydatnie pomóc i tak wszystko zorganizować, że będą dobre efekty. Dla przyrody i dla szkół, które jeszcze do nas dołączą.
A ci, którzy pracują w programie „Roku zająca” od jesieni, powinni spokojnie realizować założone plany. I przy cieplejszej pogodzie chodzić na lekcje przyrody w terenie w „zającowych” koszulkach. I robić sobie w nich zdjęcia, a następnie wysyłać e-mailem takie zdjęcia do „Łowca Polskiego” pod adres: mglogowski@lowiec.pl. Najciekawsze zdjęcia będziemy publikować na witrynie internetowej naszej wspólnej akcji.

Mirosław Głogowski
koordynator programu


 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009