Zgłoszenia i plany na 2010 r.

Grudzień to dla akcji „Ożywić pola” czas pierwszych podsumowań i przygotowywania planów działania na wiosnę 2010 roku. Mamy już wiele zgłoszeń ze szkół w całym kraju, ale czekamy na kolejnych chętnych do udziału w programie „Ożywić pola. Rok zająca”. Z napływających maili i z rozmów z uczestnikami wiemy już, że „bohater” edycji 2009–2010, czyli zając, budzi bardzo dobre reakcje zarówno wśród uczniów i nauczycieli, jak i wśród myśliwych. Koordynatorzy na szczeblu kół łowieckich i szkół widzą szansę na pokazanie młodzieży co najmniej śladów bytowania tego zwierzęcia w terenie, a wiele kół zaprasza uczniów uczestniczących w naszej akcji na „spotkania z zającem”, np. przy okazji wsiedlania szaraków do swoich łowisk.

Jako organizatorzy akcji „Ożywić pola” przypominamy, że istnieje obszar działań – poza zakładaniem i pielęgnacją remiz – który można realizować, i to nie tylko na lekcjach przyrody, ale także podczas zajęć plastycznych, na lekcjach polskiego czy historii. Warto zachęcać młodzież do działań generalnie pożytecznych dla przyrody, np. zbierania żołędzi czy wiosną do akcji sprzątania lasów i pól. Każde z takich przedsięwzięć będzie przez nas docenione, a co ważniejsze – każde ma duże znaczenie dla środowiska i budowania wśród młodych ludzi świadomości potrzeby ochrony przyrody i zachowania różnorodności biologicznej.

I jeszcze jedno – zachęcamy do nadsyłania (najlepiej mailowo) zdjęć i krótkich informacji z wydarzeń, które realizujecie w ramach akcji „Ożywić pola”. Będziemy się starać publikować najciekawsze materiały w „Łowcu”, a najwięcej jak to będzie możliwe zamieszczać na stronie internetowej programu www.ozywicpola.pl. Zapraszamy!

Redakcja


 
Ożywić pola 2009/2010 - Rok zająca. © Łowiec Polski 2009